English  |   Kontakt
 
 
 
Nisma
Nisma per krijimin e tregut te hapur shqiptar dhe rajonal
Data 2008-09-29
Alb-Konfindustria nė emėr tė interesave afatgjata kombėtare,
duke qenė e bindur, se interesi kombėtar nė thelb nuk mund tė kuptohet pa mirėqenien e qėndrueshme tė shqiptarėve, kudo ku banojnė nė trevat e tyre historike,
duke ditur, se rruga e vetme pėr sigurimin e mirėqenies sė shqiptarėve nė afatgjatė, sidomos nė periudhėn e globalizimit tė tregjeve dhe integrimit nė Bashkimin Europian, ėshtė e varur krejtėsisht nga pėrdorimi me efektivitet i burimeve tė mėdha tė pėrbashkėta natyrore, njerėzore dhe gjeografike, qė zotėrojmė si komb,
duke menduar, se kemi humbur shumė kohė deri mė tash pėr tė pėrfituar prekshėm ekonomikisht nga ndryshimet historike tė ēėshtjes shqiptare pas vitit 1999, ndėrkohė qė shumė vendimarrje politike kanė qenė dhe janė plotėsisht tė mundshme pėr tu ndėrmarrė nga vetė shqiptarėt, pa kosto dhe nė kohė tė shpejtė,
duke kėrkuar pėr tu integruar me dinjitet si komb nė Bashkimin Europian, lufta pėr tregje brenda tė cilit ėshtė mjaft e fortė edhe ndėrmjet antarėve tė tij,
duke ditur, se ėshtė domosdoshmėri jetėsore pėr tė ruajtur dhe zotėruar pjesėn e tregut qė meritojmė edhe nė tregun e pėrbashkėt tė Bashkimit Europian,
duke qenė tė sigurt se proēesi i integrimit i hapėsirave shqiptare nė Bashkimin Europian do tė jetė shumė mė i shpejtė dhe kontribues edhe pėr vetė BE, nėse mė parė arrijmė tė integrohemi ekonomikisht dhe institucionalisht ndėrmjet nesh, pa prekur kufijtė teorikė ndėrmjet shteteve,

Alb-Konfindustria i kėrkon Vendimarrjes Politike tė Shqipėrise dhe Kosovės tė ndėrmerret :
“Nisma pėr pėrpunimin, hartimin dhe zbatimin e Strategjisė sė Krijimit tė Tregut tė hapur Shqiptar dhe Rajonal”.

Strategjia duhet tė pėrgatitet nga njė Kėshill Mbarėkombėtar me pėrfaqėsues tė Qeverive, opozitės parlamentare kryesore dhe grupeve mė tė rėndėsishme tė interesit tė Shqipėrisė dhe Kosovės. Anėtarė tė Komitetit mund tė jenė edhe pėrfaqėsues tė institucioneve tė mėsipėrme nga Maqedonia dhe Mali i Zi
 
Nisma
+ Data 2009-12-15
Nisma per mbeshtetjen e eksporteve shqiptare drejt BE. Takim me Ambasadorin e Komisionit Europian ne Tirane,Z. Helmuth Lohan
[më shumë]
+ Data 2008-09-29
Nisma per krijimin e tregut te hapur shqiptar dhe rajonal
[më shumë]
 
Tregu i Ideve
Miq, ju ftojme ne bashkebisedim!
Diskutoni per temat e ndryshme te propozuara nga Konfindustria ose nga vete ju.
Login